سایر منو ها
شناسنامه سايت
دعوت به همكاري
لینکستان
گزيده ديگر سايت ها
دانش نامه مشرق
نقشه سايت
صفحه اصلي
مقالات
پايان نامه ها
خبرها
ارتباط با مدیریت
گزارش ها
كتاب ها
 
Home arrow خبرها arrow كشف لوح دوم رامسس دوم
كشف لوح دوم رامسس دوم چاپ ارسال به دوست
خبرها - اخبار تاريخي
نویسنده سخيداد علي اكبرزاده   
15 سرطان 1387

پس از گذشت سال‌ها از كشف لوحي متعلق به رامسس دوم در سوريه، لوح ديگري در يكي از محوطه‌هاي تاريخي اطراف دمشق كشف شد.

به گزارش خبرگزاري ايسنا خبرگزاري دولتي سوريه از كشف يك لوح هيروگليف در دمشق خبر داد كه در دوران فراعنه‌ي مصر باستان، يعني حدود يك‌هزار و سيصد سال پيش از ميلاد مسيح (ع) خلق شده است

نوشته‌هاي اين لوح كه در محوطه‌اي تاريخي در 25 كيلومتري شرق حومه‌ي دمشق ـ پايتخت سوريه ـ كشف شده، روي يك قطعه‌سنگ بازالت در ابعاد 50 در 70 سانتي‌متر حك شده است.

به گفته‌ي يكي از مسؤولان فرهنگي سوريه، اين لوح منحصر‌به‌فرد كه تاكنون فقط يك نمونه از آن در سوريه كشف شده است، به دوران حكومت رامسس دوم بر سوريه و بين سال‌هاي 1290 تا 1224 پيش از ميلاد مسيح (ع) تعلق دارد.

روي اين لوح ارزشمند، تصويري از پاي فرعون و پاي يكي از خدايان تمدن مصر باستان به نام آمون (Amon) حكاكي شده است. در بخش ديگر اين لوح، متني در مدح آمون حك شده كه به مرور زمان دچار صدمه‌هاي فراواني شده است و قابل خواندن نيست.

سال‌ها پيش نيز لوحي مشابه‌ اين لوح كه به دوره‌ي حكومت رامسس دوم تعلق داشت، در محوطه‌اي تاريخي در حومه‌ي دمشق كشف شد. اين لوح اكنون در موزه‌ي ملي دمشق نگهداري مي‌شود.

در محوطه‌هاي محل كشف هر دو لوح، آثار تاريخي زيادي از جمله خمره‌هاي سفالي كشف شده‌اند. با اين وجود، باستان‌شناسان هنوز موفق به كشف كاربري لوح‌هاي كشف‌شده نشده‌اند.

كشور سوريه يكي از كشورهاي غني از نظر داشتن محوطه‌هاي تاريخي از تمدن‌هاي مختلف جهان باستان است. پنج محوطه‌ي اين كشور در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده‌اند كه آخرين آن‌ها در سال 2006 ميلادي به ثبت رسيد. دمشق، پايتخت سوريه نيز يكي از قديمي‌ترين شهرهاي جهان است كه بخش قديمي آن در سال 1979 ميلادي در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيد.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما