سایر منو ها
شناسنامه سايت
دعوت به همكاري
لینکستان
گزيده ديگر سايت ها
دانش نامه مشرق
نقشه سايت
صفحه اصلي
مقالات
پايان نامه ها
خبرها
ارتباط با مدیریت
گزارش ها
كتاب ها
 
Home arrow پايان نامه ها arrow نقش جمهوري داود خان در تحولات سياسي و اجتماعي افغانستان
نقش جمهوري داود خان در تحولات سياسي و اجتماعي افغانستان چاپ ارسال به دوست
معرفي پايان نامه هاي - تاريخ افغانستان
نویسنده محمد حسين خلوصي   
15 سنبله 1387

داودخان

عنوان پايان نامه: نقش جمهوري داود خان در تحولات سياسي و اجتماعي افغانستان

استاد راهنما: دکتر محمد وحيد بينش

استاد مشاور: داکتر محمد ستوده اراني

دانش‌پژوه: محمد حسين خلوصي

دوره تحصيلي: كارشناسي ارشد

كليد واژگان: افغانستان، داودخان، جمهوري

 

افغانستان از دهه 30 به بعد شاهد تحولاتي نسبي در بخش جامعه و سياست بوده است. اين روند در دهه 50 افزايش چشمگيري يافت كه پيش از همه نهاد سلطنت را تحت تاثير قرار داد. دولت در مواجهه با تحركات اجتماعي راه مقابله و اختناق را در پيش گرفت كه در پرتو ان محمد داود صدر اعظم گرديد.

داود قدرت طلب ديكتاتور بود كه در 10 سال صدارت خود با مشت آهنين حكمروايي كرد. او همچنين در اين دوره چهره سازندگي كشور را تغيير داد. احداث و بهره برداري از جاده‌هاي بزرگ كشور، فرودگاهها، مدرنيزه كردن كشور و ارتش از اقدامات مهم داودخان بود كه در اين دهه اتفاق افتاد. همراه با آن بعضي از عملكردهاي سكولاريستي همچون كشف حجاب نيز به ميان آمد.

صدارت محمد داود علي رغم خفقان و استبداد خود نتوانست كاري از پيش ببرد. از اين رو، دولت به سلطنت مشروطه روي آورد. نهاد سلطنت از ناحيه مشروعيت، كارايي و نزاعهاي خانوادگي طبقه دچار ضعف گرديده بود و ايجاد سلطنت مشروطه در هرچه بيشتر از ميان رفتن مشروعيت دولت نقش مؤثر ايفا كرد. همراه با آن در اثر فعاليت نيروهاي چپ‌گرا و اتحاد جماهير شوروي، اردو (ارتش) از تعليمات سياسي بهره‌مند گرديد. از سوي ديگر، محمد داود كه در دهه دموكراسي در انزوا به سر مي‌برد با توجه به وضعيت پيش‌آمده در جستجوي سقوط دولت از طريق كودتا برآمد. هماهنگي ميان دو نيروي ائتلافي عليه سلطنت صورت گرفته و با به وجود آمدن زمينه‌هاي اجتماعي مناسب طي يك كودتاي سفيد، سلطنت برافتاد و نظام سياسي، جمهوري اعلام گرديد.

دولت جمهوري در حيطه داخلي استبداد و خفقان را در پيش گرفت. افزون بر برخورد با نيروهاي مخالف، آزادي مطبوعات و گروهها نيز از ميان رفت و در قانون اساسي دولت، اين خط مشي قانوني گرديد. در اين مقطع تاريخي فشار سياسي و اقتصادي دولت نسبت به شيعيان اندكي افزايش يافت. سهم دولت در اقتصاد و سازندگي كشور در دروه جمهوري برخلاف دوران صدارت داودخان، چندان زياد نبود و بسياري از برنامه‌هاي اقتصادي و سازندگي دولت به مرحله اجرا نرسيد.

در بعد سياست خارجي استراتژي بي‌طرفي با تعقيب منافع اقتصادي خط مشي اساسي دولت را تشكيل مي‌داد اما دولت در پيشبرد سياست خارجي خود منفعلانه عمل كرد كه طي آن در ابتدا روابط دولت با اتحاد جماهير شوروي گسترده بود و فشار ايالت متحده همراه با وعده‌هاي اقتصادي از سوي متحدان آن كشور اين موقعيت را از اتحاد جماهير شوروي گرفت و سرانجام جمهوري جوان بر اثر فعاليت نيروهاي چپ‌گرا و حمايت همه جانبه اتحاد جماهير شوروي ساقط گرديد.


یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده در تاریخ 08 ثور 1392
با سلام درورد به شما آغاي خلوصي براي شما دوست عزيز اين موفقيت ايكه در اين پايان نامه به دست آورديد تبريك عرض ميدارم با آرزوي موفقيت هاي بيشتر شما در زندگيتان ميباشم . ازاين كه منابع در مورد تحقيق شما و بنده كه خود من پايان نامه ام دوره جمهوري محمد داوود است كم است لذا با عرض پوزش ازشما دوست گرامي اگر كدام مانع نيست بخاطر نيازي كه دارم اين پايان نامه تان را دربيشبرد تحقيق خود نياز دارم . اگر جواب تان مثبت باشد به آدرس ذيل بفرستيد . تشكر زياد .
نام شما / ایمیل شما